Лазерна заточка


Переклад інтерв’ю

Джерело: http://www.madsci.org/posts/archives/1999-03/920872399.Eg.r.html

Дата: 7 Березня, 18:51 1999р

Автор: Steve Guch (Стів Гутч), Постдокторант/співробітник, фізик (електро-оптика / лазери)

Місце роботи: «Litton Systems, Inc.», відділ лазерних систем

Область науки: інженерія


Чи лазерна заточка краща ніж звичайна?

Це дуже хороше питання, й відповідь скоріше всього пов’язане з маркетингом ніж з наукою та технологіями.

Навіть зважаючи на те, що я працював з лазерами понад 35 років й маю широкий досвід в їх використанні, я повністю впевнений, що немає жодного індустріального процесу який би використовував лазер для заточки лез.

Хоча лазери іноді використовуються для розігрівання металів, щоб підвищити їхню твердості або створити спеціальні сплави в окремих локалізованих областях, я не вірю, що це колись використовувалося з ножами.

Я думаю, що терміни «лазерна заточка» або «заточені лазером» в відношення до ножів мають те саме значення, що й до риболовних крючків. Єдина відмінність в тому, що гачки мають гострий кінчик, а ножі гостре лезо.  

Говорячи про «заточені лазером» їхні кінчики стираються до дуже гострого стану в результаті стандартного процесу шліфування. Я думаю вони використовують абразив карбіду кремнію який за допомогою епоксидної смоли тримається в формі дисків чи чашок. Такі самі як диски заточки, які використовуються в стандартній промисловості або кремнієві камні для заточки домашніх ножів. «Заточені» лазером» гачки потім обробляються в процесі хімічного травлення який є індивідуальним для кожного виробника аде точно використовує певні комбінації кислот для видалення домішок та вирівнювання поверхні щоб зробити кінчик більш ідеальним…гострим.

Посилання на те, щоб бути “заточеним лазером”, я вважаю, маркетинговим або торгівельним терміном, який натякає на те, що леза дуже точні – як лазерний промінь, який використовується для точного і безпомилкового вимірювання. Наскільки я розумію сплави для виготовлення таких ножів використовуються в основному однакові й лазерне розігрівання не застосовується в підвищення твердості металу… Зрозуміло, ідентичний процес заточки не зробить ножі однакового дизайну більш гострими ніж інші.

З іншого боку, є речі, які можна зробити і які робляться для комерційних ножів, через, що вони можуть різати довше. Зазубрені леза – ті, що мають невеликі вигини в краю – мають тенденцію зточуватися легше, ніж звичайні прямі леза. Ймовірно, тому, що зазубрені леза розрізають матеріал не всім полотном леза. Саме через це при розрізі тиск розподіляється нерівномірно й деякі частини зазнають більшого навантаження ніж інші.

Єдина технологія яка дає можливість лезам працювати (залишатись гострими) це покриття тонким шаром дуже твердого матеріалу. Зазвичай використовується прозоре покриття з алмазоподібного вуглецю, що запобігає пошкодженням металу від матеріалу який ріжеться.

Цей матеріал настільки твердий, що не може бути зітертим або пошкрябаним. Покриття наноситься на лезо під високим тиском шляхом випаровування матеріалу, який тонким шаром алмазоподібного матеріалу осідає на лезі. Я не знаю жодних ножів, які використовують цей підхід, але бритва «Gillette Mach 3» використовує його. Оскільки я використовую таку – можу сказати, що вона справді гостра… Схожість пов’язана з тим, наскільки добре заточене лезо з використанням звичайного процесу і строк роботи пов’язане з алмазоподібним вуглецевим покриттям.